Jak správně na první  příkrmy?

Jak správně na první příkrmy?

Publikováno: 01. 03. 2020

Lítání kolem dětí, domácnosti, či dokonce ještě něco navíc vydělat prací z domu – není to pro dnešní maminky úplně jednoduché, a tak je dobře, že na trhu stále přibývá kvalitních bio výživ pro kojence ve skleničkách, po kterých můžeme ve spěchu sáhnout. Pokud ale máte chvilku, pojďte zkusit připravit zdravou zeleninovou svačinku samy, tak jako vaše maminky. Proč?

  • není to nic těžkého
  • ušetříte peníze
  • kvalitu máte pod kontrolou
  • 100% zeleninový příkrm bez škrobových výplní
  • složení drobečkovi na míru, přesně podle jeho chuti

I při tak jednoduchých receptech je však třeba dbát na některé zásady:

1. Bez soli a koření

Dle lékařů může větší množství sodíku v kojeneckém věku způsobit v dospělosti kardiovaskulární choroby, jako je např. vysoký tlak.

2. Nejkvalitnější suroviny

Samozřejmostí jsou nenahnilé, nepotlučené kousky. Můžete zvolit zeleninu z vaší zahrádky, nebo z naší produkce https://www.farmabozice.cz/o-farme/.

3. Zelenina vede

Začněte se zeleninovými příkrmy. Ovoce naučí děti na sladkou stravu a zeleninou pak často opovrhují. Opatrně také se škrobem, je těžko stravitelný a poskytuje stravu nechtěným bakteriím ve střevě, které mohou způsobovat hyperaktivitu dětí (více SCD výživa).

4. Nejdřív jen jeden druh

Brokolice, mrkev nebo hrášek. Další druh zavádějte minimálně po třech dnech a pozorujte kůži dítěte, jestli se neobjeví alergická reakce. V případě vyrážky tuto potravinu vynechejte a zkuste ji zavést až po delší době (asi 14 dnů) a pouze v malém množství (1 lžička), reakce by měla postupně slábnout.

5. Krátce povařit

Zachová se tak více vitamínů. Syrové ovoce a zeleninu dejte dítěti, až když se ujistíte, že ji dobře snáší v tepelně zpracovaném stavu.

6. Znovu neohřívejte

Připravujte menší množství, které ihned podávejte. V přihřívaném pokrmu se můžou namnožit choroboplodné zárodky.

7. Přebytky zamrazte

Výborně se k tomu hodí samouzavíratelné sáčky na mateřské mléko, které šetří místo v lednici. Při rozmrazování pak stačí nechat chvíli tento sáček v teplé vodě.

8. Podávejte i vodu, nebo čaj

Hutnější příkrmy obsahují méně vody než mléko, proto nezapomínejte na pitný režim. Stačí sklenička vody denně.

9. Kousky učí děti kousat

Mixovanou stravu nahraďte postupně vidličkou namačkanými kousky pro podporu žvýkání. Pokračujte nabízením mrkve či rohlíku do ruky.

10. S úsměvem do brokolice

Společné stolování, napodobování rodičů a kopírování sourozenců je zábava. Vychutnávejte si proto i vy zeleninu u stolu přímo labužnicky, i kdyby to měl být výkon hodný Oskara. Protože co se v mládí naučíš … 🙂

TOP recept pro zdraví

Ingredience

  • 1 mrkev
  • 1 pastinák
  • 1 lžička olivového oleje
  • kojenecká voda

Postup přípravy

Zeleninu omyjte, oloupejte a potom buď duste na páře (např. v pařáku na ohřívání knedlíků), nebo krátce povařte v kojenecké vodě. Poté rozmixujte dohladka spolu s 50 ml kojenecké vody a lžičkou kvalitního olivového oleje.

Pastinák má jemnější chuť než petržel a má super složení. Obsahuje draslík a mangan pro zdravé srdce a vitamín K tolik potřebný pro tvorbu kostí. Mrkev dodá betakaroten a spolu se selenem a vitamínem C zvýší imunitu, tolik potřebnou v tomto přechodovém jarním období.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články